Portal Oružje

Poluautomatski pištolj: opis dijelova

5. 02. 2024.

Opisani dijelovi i mehanizmi ne moraju odgovarati za sve vrste pištolja jer postoje različite izvedbe.

Cijev

Cijev s ležištem metka izrađena je od čelika odgovarajuće debljine kako bi mogla podnijet utjecaj jake sile prilikom eksplozije baruta. Promjer cijevi odgovara kalibru streljiva za koje je napravljena. Pištolji uglavnom imaju užlijebljene cijevi kako bi zrno dok se kreće kroz cijev dobilo rotaciju okomitu na os gibanja. Objekt koji se rotira okomito na smjer gibanja dobiva dodatnu tromost (moment inercije) pa je potrebna veća sila da bi takav objekt promijenio smjer gibanja. Time objekt postaje otporniji na utjecaje koji bi mu mogli mijenjat smjer gibanja tj. zrno koje rotira je stabilnije dok se giba kroz zrak, a time i preciznije.



Navlaka (zatvarač)

Kao što sam naziv govori, zatvarač zatvara stražnju stranu cijevi dok barut izgara i izguruje zrno kroz cijev. Kod pištolja zatvarač je zapravo cijeli gornji dio, odnosno navlaka, a sadrži udarnu iglu koja aktivira streljivo i izvlakač čahura koji kvači čahuru i pomicanjem unazad ju povlači i na taj način izvlači iz ležišta cijevi. Navlaka također ubacuje idući metak u ležište cijevi guranjem iz spremnika pod djelovanjem povratnog mehanizma, opruge. Kod jačih kalibara zatvarač rotira kako bi se blokirao i time dodatno učvrstio dok tlak barutnih plinova ne padne na razinu koja je prihvatljiva za otvaranje i izvlačenje čahure. Na gornjoj strani navlake nalazi se otvor za izbacivanje čahura i ciljnici.



Opruga

Opruga ili povratni mehanizam uglavnom se nalazi ispod cijevi pištolja, a služi da vrati zatvarač/navlaku u prvobitni položaj nakon opaljenja i time navlaka ponovo zatvara cijev nakon što ugura iduće metak u ležište. Navlaka po opaljenju ide u stražnji položaj pod djelovanjem sile barutnih plinova.



Kućište s rukohvatom

Kućište tj. rukohvat sadrži mehanizam okidača i ostale funkcionalne poluge pištolja, uglavnom je izrađeno od polimera. S donje strane nalazi se otvor za spremnik sa streljivom. Najčešće funkcionalne poluge su: poluga za otpuštanje spremnika, poluga za otpuštanje navlake te poluga za rastavljanje. Na stražnjoj strani nalazi se kvačnjak koji zadržava udarnu iglu i drži ju zapetom. Povlačenjem okidača, povlači se i kvačnjak te u jednom trenutku otpušta udarnu iglu koja udara po kapisli streljiva te ga aktivira.



Spremnik

Spremnik sadrži streljivo koje može biti smješteno jednoredno (metci su jedan iznad drugog) ili dvoredno (metci su stepenasto poredani). Spremnik sadrži oprugu koja izguruje streljivo prema gore kako bi se uvijek na vrhu nalazio metak kojeg navlaka u naletu može pogurat i ubacit u ležište cijevi. Između streljiva i opruge nalazi se donosač streljiva, plastični dio koji kada dođe do vrha spremnika (kada je svo streljivo potrošeno), pogura polugu za otpuštanje navlake u gornji položaj kako bi zakvačila navlaku nakon opaljenja posljednjeg metka. Time pištolj ostaje u otvorenom položaju nakon što ispucamo svo streljivo.



Pištolji mogu sadržavati i dodatne sigurnosne poluge i indikatore koji ovdje nisu opisani, a to mogu biti:
Sigurnosna kočnica: blokira okidač i time sprječava mogućnost opaljenja
Automatske kočnice:
  na okidaču - blokira pritiskanje okidača koje nejde po sredini
  na rukohvatu - blokira pritiskanje okidača dok rukom ne obuhvatimo rukohvat
  unutar zatvarača - blokira udarnu iglu, a time i mogućnost opaljenja sve dok
  okidač nije pritisnut do određene razine
Indikatori:
  indikator metka - signalizira stanje napunjenosti ležišta cijevi
  indikator udarne igle - signalizira da je udarna igla zapeta ili otpuštena

Sigurnosni mehanizmi ne mogu zamijenit poštivanje sigurnosnih pravila rukovanja oružjem.